Bekara Boşanmak Kolay Empati be dostum

byadmin

Empati kelimesi hayatta en önemsediğimiz kelimelerin başında gelir. Karşındakini anlamak.

Hele hele şu dönemde en çok ihtiyacımız olan kelime bence empati.

Pandemi döneminde yanlış anlaşılmasın ama  tuzu kuru diyebileceğim rahatı iye maaşı yerinde, koltuğu sağlam kesimin ahkam kesmeleri beni deli edecek. Bir tarafta dişini ekmeğine geçirmiş korumaya çalışan iş dünyası diğer tarafta maaşını düzenli alan fakat ahkam kesen bir kesim.

Aman efendim düğün salonlarını kapatın virüs var. Aman aman bu güzellik salonları ne olacak böyle.  Hele hele kafeler gibi küçümseyen sağlık melekleri olmuş bir gurup. Elbette sağlıktan önemlisi yok ama tedbirle aşılamayacak sorunda yok. Bu ahkam kesen kesim bu bayramda sahillerde tatillerde boy gösterdi. Çene altı maskelerle sahil sahil gezdi. Sonra ahkam kesiciler yine iş başında. Ama bu dönemde kredilerle ayakta kalan, eşinden dostundan aldığı ile işini ayakta tutmaya çalışan esnaf ve iş dünyası kara kara düşündü.

Küçük bir empati . Deseler ki  maaş aldığınız iş covid  bulaşımına neden olan bir iş. Amirsin memursuz sabit devlet maaşlısın artık salgın sonuna kadar maaş yok. Evine maaş girmeden kaç ay geçer. 8 ay sonunda bu covid e bakışın ne olur. Düşünün bakalım tıkır tıkır her ay maaşı yatan kesim 8 ay evinize bir kuruş girmese ruh haliniz nice olur. Elbette tedbir ama tıkır tıkır paraları alırken canı yanan kardeşlerinizle de empati yapın.

Ve de Devletimiz elinden gelen imkanları ile iş dünyasını ayakta tutmaya çalışırken,  aman koltuğumdan kıpırdamayayım diyen bürokrat artık senin de o taşın altına elini sokma vaktin. Uzaktan uzağa risk almayayım, etliye sütlüye karışmayayım deme hakkın yok. Böyle düşüncenin hesabı sorulur.

Empati; Kadının erkeği , erkeğin kadını, güçlünün güçsüzü, sağın solu anladığı bir dünya dileği ile.

Tuncay Varol

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Wordpress Temaları