AH VEKİLLER AH

byadmin

KİRAZ IN AKLA GETİRDİKLERİ

AH VEKİLLER AH

Değişmez laflardır. Bu vekillerden bişey olmaz. Bu şehirden bişey olmaz. Böyle gelmiş böyle gider.

Hani çok da haksız değildir bu lafları söyleyenler.  Yine gündeme oturdu Erbaş ın kiraz açıklaması ve Kasap ın DPÜ Yaz okulu çalışması.

Güzel ve umut veren açıklama ve çalışmalar. Ancak insanın aklında yine deli sorular oluşuyor. Milletvekilin elbette görevidir vatandaşın sorunlarını gündeme getirmek ve isyanın sesi olmak . Lakin sadece ses olmak yeterli mi acaba. İnsan istiyor şu şehrin vekilleri bi yol haritası belirlesin sorunları sadece dillendirmek yerine ve sadece hamaset yapmak yerine çözüm odaklı hamleler yapsın.

Mesela gündem kiraz ya, 0.75 kuruşa kadar düştü ya fiyatlar. Hatta kiraz ağaçları bile kesilme noktasına geldi ya. Markette 8*10*15 TL ye kadar kiraz satılıyor ya. İşte insanın içini bu yakıyor. Çözümü de bilindiği halde çözememek ne acı. İnsan vekillerinden, Kiraz üreticilerinin. Yerel yönetimlerin. Kamu  kurum ve kuruluşları bir araya getirerek bir çalıştay yapmasını bekliyor. Vekiller Tarım İl. TKDK. Tarım Kredi, Ziraat Odaları  ve diğer etkili kuruluş temsilcilerini  yanlarına alıp bölgede çıkartma yapmasını istiyor. Tarımda sanayileşme. Tarım da kooperatifleşme. Tarımda Stok ve  depolama   gibi konularının hızlıca çözülmesini istiyor. Vekillerden beklentim 2021 yılında sadece Kiraz üreticisinin sorunlarını meclise taşıması değil. Kiraz ın vişnenin paketlenmiş ekonomik değer kazanmış tesisleşmiş ürünleri taşımasını isteriz meclise. Bu sorunun çözümü belli ama üreticinin gücü bunu çözmeye yetmez. Sorun Vekillerin öncülüğünde kamunun da işin içine girerek  kurulacak Tarımda Sanayileşme hamlesi kamu kurum ve kuruluşları ile çözülür.  Teşviklerle hızlıca depolama. Kooperatifleşme,  Paketleme ve tarımsal sanayi hamleleri yapılmalı.

Vekillerden beklenti sadece ses olmak değil aynı zamanda çözüm olmaktır.  Meyve üreticilerine kazandırın bu tesisleri alın bol bol duayı.

Tuncay VAROL

Next Post

Harika Güral Gençlere Rehber Oldu

TweetlePaylaş70PaylaşPin70 PaylaşımlarGüral Porselen Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Harika Güral, Türkiye Sanayici ve İş Adamları Derneği’nin ( TÜSİAD) “Bu gençlikte iş var” girişimcilik programında rehber oldu. TÜSİAD, üniversite öğrencilerine yenilikçi bakış açısı ve girişimcilik yetkinliği kazandırmak amacıyla eğitimden iş dünyası ile etkileşime, kuluçkadan rehberliğe geniş yelpazede destek sağlayan “Bu gençlikte iş […]
Ücretsiz Wordpress Temaları